No tak, pewnie nie trudno było się domyślić, że okulary przeciwsłoneczne  to dobry sposób na ochronę przeciwsłoneczną dla oczu. Zgadza się, ale musisz wiedzieć, że nie wszystkie przyciemniane okulary, to okulary przeciwsłoneczne! Jeśli rozważasz zakup nowych okularów słonecznych, to mam dla Ciebie kilka cennych rad, które pomogą zaoszczędzić Ci wiele czasu i pieniędzy, a przede wszystkim kondycji zdrowotnej Twoich oczu. Pamiętaj, że nie wszystkie przyciemniane okulary są okularami przeciwsłonecznymi. Nie zawsze dobrymi okularami są te, za które grubo przepłacasz w zakładzie optycznym, a także te, które kosztują ok. 10 złotych – wybierane na bazarze lub allegro na pewno nie chronią oczu.

Jakie okulary dla kogo

W przypadku okularów zakupionych u optyka masz pewność, że chronisz prawidłowo swoje oczy. Natomiast nie ma powodu, żeby wydawać 200 czy 400 złotych, ponieważ za mniejszą ilość tej sumy można kupić  okulary chroniące oczy w prawidłowy sposób. Trzeba pamiętać, że nie można kupować pierwszych lepszych, byle jakich okularów. To bardzo ważne w przypadku zakupu produktu w przystępnej cenie, który nie jest przysłowiowym bublem. Noszenie byle jakich okularów, które nie zapewniają odpowiedniej ochrony Twoich oczu stanowią o wiele większe zagrożenie niż nie noszenie okularów w ogóle. Musisz sprawdzić swoje własne preferencje, w tym jakie okulary chciałbyś nosić. Nigdy nie kupuj okularów na straganie. Okulary przeciwsłoneczne nie muszą mieć wskazań jak okulary korekcyjne, niemniej jednak musisz stosować okulary przeciwsłoneczne z odpowiednimi filtrami. Po wewnętrznej stronie zausznika, na soczewce, na pudełku lub w instrukcji okularów powinny znaleźć się, choć nie jest to konieczne, oznaczenia potwierdzające występowanie filtru ochronnego UV400 w postaci:
-UV400
-100% UV Reduction
-100% UV Block
-UV100%

Markowe okulary na naszym rynku

Zdecydowanie starajmy się unikać okularów „bazarowych”, czyli takich, które nie mają żadnej marki – nie dziwne, że ich producenci nie chcą się przyznawać do bubli.
Okulary przeciwsłoneczne powinny mieć jakąś nazwę, markę. Producenci zwykle podpisują się na okularach – na soczewce, na zauszniku(na zewnątrz lub od środka), na opakowaniu lub przewieszce z instrukcją i specyfikacją.
Bywa, że do okularów dodawane są etui lub woreczki ochronne również markowane nazwą firmy pod którą są sprzedawane.
Nie sposób wymienić wszystkich dostępnych na naszym rynku marek okularów, ale myślę, że uda mi się wymienić przynajmniej te, które są sprzedawane u nas i co do których śmiało mogę się przyznać i powiedzieć, że nie zniszczą nikomu wzroku.
Są to: Arctica, Goggle, Polariss, Prius, Montana, Stockholm, Sunoptic, Hammer, Joker, Karldi, Cocoim, Velo, Patrol, Cambell, New Age, Vermari i inne.
Oczywiście masz również duży wybór marek takich jak Dior, Chanel, Bulgari, Boss, Ray-Ban i wiele innych.
Wszystkie markowe okulary posiadają Filtr UV400, czyli bezpieczną i prawidłową ochronę przeciwsłoneczną dla oczu.
No i jeszcze przewieszki – zazwyczaj one zawierają poniższe informacje na temat okularów. Przewieszki zwykle są niewielkie, kartonikowe, umocowane na gumce lub sznurku bezpośrednio do zausznika lub oprawki okularów. W niektórych przypadkach są wrzucone do pudełka lub etui z produktem.
Wraz z okularami powinieneś otrzymać właśnie „takie coś”. Może to być w formie instrukcji lub przewieszki z informacjami w języku polskim:
-o atestach i spełnionych normach prawnych w Polsce lub Europie,
-o kategorii przyciemnienia okularów, oznaczenie kat. lub cat. wraz z liczbą od 0 do 4, na przykład: cat. 3, oraz poziomie przyciemnienia w procentach,
-na temat dystrybutora/importera, który wprowadził okulary na polski rynek,
-o kraju pochodzenia.
Jeśli okulary spełniają konkretne normy, oznacza to, że posiadają odpowiednie filtry. Na okularach lub w instrukcji powinno znaleźć się jedno z takich oznaczeń:
EN 166:2001
PN-EN ISO 12312-1:2014-02
89/686/EWG
EN 1836+A1:2009
ISO 9001:2000

Coś o soczewkach

Soczewki fotochromowe zmieniają swoje przyciemnienie w zależności od warunków oświetleniowych. Przy intensywnym świetle ciemnieją, przynosząc ulgę oczom, natomiast przy zachmurzeniu rozjaśniają się, dzięki czemu nie ograniczają widoczności. Można je więc używać przez cały dzień, niezależnie od pogody. Okulary z fotochromem przydadzą się szczególnie tam, gdzie warunki oświetleniowe zmieniają się dynamicznie, np. w kolarstwie górskim.
Okulary z polaryzacją, to soczewki polaryzacyjne, które blokują światło odbite od płaskich powierzchni typu śnieg, woda, piasek czy asfaltowa nawierzchnia drogi. Powstające w ten sposób odblaski mogą zakłócać widzenie i zmniejszać kontrastowość obrazu. Zjawisko to może być nie tylko dokuczliwe, ale też momentami niebezpieczne.
Okulary z polaryzacją polecamy szczególnie kierowcom, rowerzystom, a także osobom, które preferują wypoczynek nad wodą – żeglarzom czy wędkarzom.
Okulary z dodatkowymi szkłami to bardzo uniwersalne rozwiązanie – w komplecie znajduje się zwykle para szkieł rozjaśniających (np. żółte). Dzięki czemu sami możemy dopasować okulary do aktualnych potrzeb i warunków oświetleniowych.
Powłoka antyrefleksyjna na soczewce redukuje odblaski, które powstają przez padanie światła na powierzchnię szkła. Zwiększa przejrzystość soczewek, a także odbija promienie docierające z tyłu i z boków, dzięki czemu wzrok mniej się męczy. Zdolność postrzegania szczegółów w takich okularach jest znacznie lepsza.